Jak zacząć tworzyć markę, która ma potencjał?

(fig. 1) Nike Dom Innowacji – Szanghaj

Prawdopodobnie jesteś tutaj, by uzyskać odpowiedzi na temat tworzenia marki lub wiesz trochę, ale sprawdzasz swoją wiedzę i przygotowujesz bazę twórców/wykonawców/projektantów.

Jako studio graficzne jesteśmy specjalistami w dziedzinie projektowania i zbudowania identyfikacji wizualnej jako część składowej marki. W tym możemy Tobie pomóc.

Czym jest marka?

marka to wyobrażenie i odczucie dotyczące produktu, usługi czy firmy.

Może być firmą, ideą, osobą, stowarzyszeniem czy też koncepcją - pozwala się wyróżnić tym, że ma swoje charakterystyczne cechy pozwalające nam szybko zidentyfikować dany produkt, usługę, osobę. Takimi wyróżnikami mogą być nazwa, slogan, kolor (dla niektórych marek to on stał się symbolem firmy np. Milka, gdzie tylko przy usłyszeniu nazwy widzimy jej kolor). Wyborem w przekazie może być ważny swego rodzaju minimalizm każdego opakowania (np. Apple i jego syntetyczny dizajn, brak pstrokatości).

By stworzyć markę pamiętaj o tym, że to Twój pomysł, ale by go zrealizować zwróć uwagę na argumenty i idee będą trafić do grupy odbiorców, którą chcesz zaangażować.

Poniżej przedstawiamy nasz diagram, w którym zobrazowaliśmy jak my widzimy budowanie marki z czym co powinno się wiązać :)

(fig. 2) graf przedstawiający tworzenie marki

(fig. 2) graf przedstawiający tworzenie marki

Zazwyczaj zaczynamy od pomysłu i nazwy → warto poszukać specjalisty, który stworzy strategię marki, ale wstępnie możemy stworzyć ją sami zadając sobie pytania → jest zapotrzebowanie oraz jaką mamy niszę, by następnie znaleźć naszego odbiorcę.

Dobrze gdy mamy pomysł i nazwę - to już dużo ułatwia. Chociaż jeśli nie mamy można też zacząć od szukania nad zapotrzebowaniem rynkowym w produktach, usługach (np. rzucić pomysłem wśród lokalsów co myślą o sprzedaży biżuterii w ich okolicy, a może okaże się, że potrzebują warzywniaczka), niszy i odbiorcach - w skrócie stworzyć strategię - a potem dopiero nazwę.

znajdź grupę docelową i sprawdź czego potrzebuje

A jeżeli mamy pomysł i nazwę i wiemy co chcemy zrobić, ale nie znamy zapotrzebowania to warto to sprawdzić - dowiemy się też o potencjalnym odbiorcy (warto zrobić personę). W obu przypadkach warto stworzyć koncepcję i strategię tego co chcemy zrobić oraz zadbać o wizualną oprawę - zaoszczędzi nam to czasu nad głowieniem się nad brakiem klientów w przyszłości.

przemyśl, co jest potrzebne, by rozpromować markę

Chodzi tutaj głównie o Twojego odbiorcę i o to co mu zaoferujesz. Oprócz skupienia się na nazwie i odbiorcy ważne jest by zastanowić się nad elementami wizualnymi na przykład istotne jest prawidłowo wykonane logo zarówno do użytku w druku jak i online (zależnie czy dla marki ważniejszym elementem jest Internet, integralność lokalnej społeczności 
np. lokal, salon sprzedaży czy też content typowo social mediowy lub może opakowania “wejście produktu do sklepów”), jest ono też często cludo identyfikacji wizualnej. Dodatkowo (ale nie zawsze) na podstawie logo powstają inne elementy KV i wyznaczają wizerunek marki - możesz postawić na mainstream lub na coś niszowego.

mamy nadzieje, że ten krótki “poradnik” się przydał i że uda się Tobie dotrzeć do sukcesu, a jeśli chcesz byśmy w tym pomogli to

napisz do nas na hello@rochestudio.eu może razem dotrzemy do sedna!

PORTFOLIOSTUDIOWIEDZALABORATORIUMKONTAKT|
FACEBOOKBEHANCEINSTAGRAM
ROCHE STUDIO