Zacznij od rozpisania swojego idealnego klienta
persona to reprezentacja grupy docelowej
Rozpisaniem reprezentacji grupy docelowej nazywamy personami, czyli osobami, które poprzez swoje potrzeby/pragnienia będą zainteresowane naszą marką i tym co im oferuje. Ważne, aby w procesie tworzenia rysopisu - zwrócić uwagę na charakterystyczne detale, które wiążą się z personą.
zastanów się jakie potrzeby mają Twoi klienci
Zastanawiając sie nad produktem lub usługą jaką zamierzamy sprzedawać / już sprzedajemy (oferujemy) jesteśmy w stanie zobrazować jaką personę stworzymy.
Zaczynając tworzyć brand pomocnymi pytaniami będą:
- Jaki jest nasz idealny klient?
- Jakich klientów nie chcemy?
Jeżeli mamy już swoją firmę warto zastanowić się nad tym:
- Jaki jest nasz dotychczasowy klient?
- Czy chcemy rozszerzyć zakres działań dla nowych grup?
- Czy może całkowicie zmienić grupę?
- Jak usprawnić nasz produkt by jeszcze lepiej przemawiał do grupy docelowej?
Przykładowy pomysł biznesowy i poszukiwanie persony:
Spółka XYZ zamierza wprowadzić na rynek nowe długopisy, których sprzedaż będzie odbywać się tylko w ilościach hurtowych.
Przy poszukiwaniu osoby (persony) pierwsze pytania jakie się zapewne pojawią:
- Jakie rodzaje długopisów użytkownik chciałby kupić?
- możliwe, że będzie poszukiwał konkretnych rodzajów długopisów. - Czemu będzie poszukiwać danego długopisu? - ponieważ jego dziecko potrzebuje (rodzic), ma masę notatek na studiach (student), szuka praktycznych gadżetów do firmy (menadżerką).
Najbardziej z tych trzech grup pasuje menadżer, ale może znalazłby się również student z takim zapotrzebowaniem.
Trzymając się przykładu menadżerki - jest zatrudniona w dużej firmie, to taka osoba, która zakładając, że ma mało czasu - będzie chciała znaleźć jak najszybsze rozwiązanie z jak najmniejszym nakładem energii - w firmie jest sporo innych spraw i nie chce, aby taka prosta czynność jak zakup długopisów była skomplikowana i długa. Możemy na podstawie takiego przykładu, zbudować obraz takiej persony: nadać jej imię, określić wiek podać podstawowe informacje jak: edukacja, zawód, miejsce zamieszkania, status rodzinny.
Określamy jakie ma - główne cele oraz frustracje - związane z zakupem/usługą. Dobrze dodać takiej personie informacje o jej motywacjach (czy zwraca uwagę na koszty, czy czas realizacji) oraz osobowości (czy jest np. asertywna, niezależna, bojaźliwa). Zależnie od tego czym zajmuje się nasza marka możemy dołożyć więcej informacji np. zainteresowania lub ulubione marki, styl życia- takie detale psychograficzne są często bardziej istotne od wieku czy wykształcenia (danych demograficznych).
Nie musimy kierować się jedną personą. Możemy stworzyć ich kilka, aby przygotować się na kilka dróg promocji marki. Aby rozrysować personę można użyć różnych narzędzi. Bardziej podstawowych jak word lub bardziej rozbudowanych jak FigJam.
>>tutaj<<
możesz podejrzeć przygotowany przez nas szablon :)