Posługujemy się często terminem “projektowanie graficzne” lub pochodnymi stwierdzeniami. Co jednak oznacza to pojęcie i czym zajmuje się ta dziedzina? By odpowiedzieć na to pytanie zaczniemy od wyjaśnienia szerszego pojęcia grafiki, przechodząc do na omówienia kwestii projektowych oraz ich przykładów.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa graphikós, czyli próba odtworzenia rzeczywistości na papierze lub innej płaszczyźnie, która ma za zadanie zachować przedstawienie danej sytuacji lub przekazać informację. Mówiąc więc, że potrzebujemy grafiki mamy na myśli stworzenie obrazu, który informuje o czymś użytkownika.
Grafika dzieli się na grafikę artystyczną i grafikę projektową (użytkową). Grafika artystyczna służy raczej do wyrażenie emocji, idei lub indywidualnej wizji artysty - nie musi spełniać funkcji użytkowej ani dostosowywać się do wymagań odbiorcy. Tworzona jest dla samej estetyki, często obejmuje tradycyjne techniki druku takie jak linoryt, akwaforta, litografia, czy techniki cyfrowe. Zaś grafika projektowa tworzona jest głównie w celach praktycznych, aby komunikować określone treści lub spełniać konkretne zadania - musi być czytelna, funkcjonalna i dopasowana do odpowiednich odbiorców pod względem estetycznym poprzez analizowanie potrzeb klienta lub użytkownika.
Projektowanie graficzne ma za zadnie przekazywanie treści wizualnych w taki sposób, by odbiorca, nawet nie wiedząc, że ma z do czynienia z projektowaniem, w łatwy sposób wiedział czego dotyczy i do czego zmierza dany komunikat. Projektant powinien tworzyć grafikę, która nie tylko po prostu “jest”, ale również zawiera elementy ważne dla odbiorców - musi być dobrze przemyślana tak, by całość była spójna i zrozumiała.
Z definicji - projektowanie to “układać plan, zamyślać coś, opracowywać”. Jakie więc założenia trzeba uwzględnić w czasie projektowania graficznego? Przemyśleć należy jakie elementy są potrzebne odbiorcom: jakie znaczenie ma dla nich dana kolorystyka, dlaczego mają utożsamiać się z wybranymi formami (geometrycznymi, obłymi, rysunkiem, ilustracją etc), w jaki sposób wybrana typografia ma znaczenie dla danej grupy odbiorców. Dla projektanta ważnym elementem nie będzie tylko funkcjonalność, ale też estetyka wykonania - bo dopiero połączenie dwóch tych elementów nakieruje odpowiednio odbiorcę na treść i znaczenie projektu.
Projektowanie graficzne jest bardzo obszerną dziedziną i dotyczy wiele elementów wizualnych, które otaczają nas na co dzień. Właściwie aktualnie ciężko byłoby się tymi elementarni nie otaczać, ponieważ dotyczą wszystkiego, czego używamy lub na co patrzymy. Poniżej kilka przykładów: