Słowo o brandingu i brandbooku

(fig. 1) zdjęcie produktów apple by julian-o-hayon

Mamy już zarys marki - co możemy  jeszcze zrobić? Możliwe, że firma będzie potrzebowała brandingu.

Branding to słowo, które jest często używane odnośnie projektowania, ale często jest też używane w nieodpowiedni sposób, ponieważ może być związanie z projektowaniem graficznym, ale nie koniecznie musi.

Od czego zależy, by marka pozostała w świadomości odbiorcy?

branding oznacza budowanie świadomości marki

Słowo brzmiące zawile, a jest czymś prostym - branding oznacza “zbudowanie świadomości marki” czyli w skrócie tworzymy markę tak by została to zapamiętana przez odbiorców.

Zaczynamy od stworzenia swojego idealnego odbiorcy, czyli persony (o tym napiszemy w następnym artykule). Na jej podstawie możemy stwierdzić, że mamy docelową grupę odbiorców - najczęstszymi elementami jakie zostaną przez nich zauważone to: nazwa, slogan reklamowy, logo, identyfikacja wizualna, kolorystka, użyta do reklamy sławna osobistość, miejsce reklamy, specjalne akcje promujące.

Warto pamiętać, że dobierając poszczególne elementy reklamowania firmy, powinniśmy nadać im wspólny mianownik. Nasza uwaga powinna skupić się na tym jak prezentujemy się w świecie offline oraz online. Opowiadamy światu dlaczego nasza marka jest dobrym wyborem (nasza wizja, jakimi wartościami się kierujemy, jaka jest nasza historia) wykorzystując do tego odpowiednie środki. Czasem są to barwy, dźwięki, a czasami jest to sposób naszej prezentacji - czy jesteśmy poważni, czy na luzie.

rebranding to opracowanie nowej strategii marki

Wyjście do nowego odbiorcy przy przygotowaniu materiałów może poszerzyć działania firmy - ważne by przy zdobywaniu nowych odbiorców zatrzymać tych, który już byli - jeżeli chcemy zmienić koncepcję marki - rebranding - opracowujemy nową strategię.

Opracowanie dobrego brandingu może być kluczem do efektywności działań całej firmy :)

brandbook zawiera założenia firmy, księgę znaku oraz księgę identyfikacyjną

Spójność i branding firmy można zawrzeć w brandbooku - czyli zbiorze wszystkich założeń firmy (jej historii, opisie, założeniach), które przekazujemy swoim współpracownikom, kontrahentom - przynosi to korzyści gdyż przyśpiesza to proces wdrażania nowych kampanii i obsługi marki. W brandbooku zawieramy też księge znaku oraz identyfikację wizualną.

(fig. 2) graf obrazujący jakie elementy zawierają się w brandbooku

mamy nadzieje, że ten krótki “poradnik” się przydał i że uda się Tobie dotrzeć do sukcesu, a jeśli chcesz byśmy w tym pomogli to

napisz do nas na hello@rochestudio.eu może razem dotrzemy do sedna!

PORTFOLIOSTUDIOWIEDZALABORATORIUMKONTAKT|
FACEBOOKBEHANCEINSTAGRAM
ROCHE STUDIO